Nukleinsav alapú technikák (PCR, QPCR)
Mikroorganizmusok gyors kimutatása
Mikroorganizmusok gyors kimutatása során a PCR (Polimeráz láncreakció) technikát alkalmazzuk a célzott DNS vagy RNS szekvenciák amplifikálására, amelyek jelenléte a mikroorganizmusok jelenlétét igazolja. A kvantitatív PCR (qPCR) módszer lehetővé teszi a mikroorganizmusok gyors és érzékeny detektálását, meghatározva azok mennyiségét is. Az analízis gyorsan és pontosan azonosít bármilyen organizmusokat, például baktériumokat, gombákat vagy vírusokat egy adott mintahalmazban.
Specifikus szekvenciák detektálása
A PCR alapú technikák lehetővé teszik a specifikus DNS/RNS szekvenciák detektálását, amelyek adott genetikai markereket vagy mutációkat képviselnek. A szekvenciák amplifikálása révén a technika azonosítja a kívánt génváltozásokat vagy patogén jelenlétet a mintákban, legyen szó baktériumokról, gombákról, vírusokról, vagy genetikai betegségekről. A módszer nagy érzékenységű, és gyakran alkalmazzák klinikai diagnosztikában és kutatásokban.
Allergének, szennyezők ágensek kimutatása
A PCR és qPCR alkalmazásával gyorsan kimutathatók az allergének és környezeti szennyezők genetikai nyomai a mintákban. A specifikus szekvenciák amplifikálásával és detektálásával meghatározhatók a potenciálisan allergén mikroorganizmusok vagy toxikus ágensek, például penészgombák és pollenfajták. Ez a módszer lehetővé teszi a környezetmonitoringot és az élelmiszer-biztonsági vizsgálatokat is.
Génaktivitás vizsgálatok
A génaktivitás vizsgálatára alkalmazott PCR vagy qPCR technikák segítségével az RNS-ből származó minta alapján meghatározhatjuk a gének expressziós szintjét. A transzkriptomikus analízis segítségével a gének aktivitásának mértékét és a sejtes válaszokat kvantitatívan mérhetjük, ami fontos a sejt- és szövetspecifikus génexpressziók tanulmányozásában. Az RNS-analízis lehetővé teszi a különböző környezeti és fiziológiai állapotok hatásainak vizsgálatát.